Jsou nemovitosti předražené nebo nadhodnocené?

Vývoj cen nemovitostí stále přitahuje svoji pozornost. Dalo by se očekávat, že pandemie růst cen nemovitostí zastaví nebo alespoň zpomalí, ale realita je úplně jiná.

Ceny nemovitostí jsou stále na vzestupu a někdy dosahují až neuvěřitelných výšin. ČNB, která sleduje trh s nemovitostmi kvůli potenciálním rizikům pro finanční stabilitu spojenou s vývojem na trhu, používá jako jeden z ukazatelů míru nadhodnocení cen bytů.

Míra nadhodnocení cen bytů – tento výpočet je nejjednodušší díky dostupným statistikám cen za m2. Pro ostatní typy nemovitostí (rodinné domy, chaty, chalupy, apod.) nejsou data příliš dostatečná. Nadhodnocení cen nemovitostí také nemůžeme brát jako synonym pro předražené nemovitosti. Ceny nemovitostí se stále určují nabídkou a poptávkou na trhu nemovitostí. Převyšuje-li poptávka po nemovitostech její nabídku, pak jsou samozřejmě ceny vyšší. Ceny nemovitostí určuje tedy výhradně trh a ČNB není orgánem, který by hodnotil, zda jsou ceny určovány správně nebo jestli jsou předražené.

Důležité je neplést si pojem cena a hodnota nemovitosti. Ceny nemovitosti můžeme přímo pozorovat, což u hodnoty se říci nedá. Přesto ale může hodnota nemovitosti do budoucna poskytnout určitý bod pro rozhodování o investici či hodnocení na trhu.

A jaká je nyní praxe? Podle posledních zpráv jsou ceny bytů pro průměrnou domácnost nadhodnoceny o 18% a u bytů, určených k investici až o 25%. Očekává se, že ke zpomalení růstu ceny by mohlo dojít v následujících dvou letech a to díky postupnému nárůstu úrokových sazeb.

Tato prognóza nemusí však znamenat žádné drama, ale zvyšuje ji riziko silně nepříznivých ekonomických vlivů. Mezi takové vlivy můžeme zahrnout např. pokles příjmu, velký nárůst úrokových sazeb, který může vést domácnosti až k problémům s úhradou dluhu.

 

Zdroj: https://bit.ly/3i4lXxb