Vše kolem nemovitostí se zdražuje cena materiálů, cena energie, samotná cena nemovitostí a v neposlední řadě i cena hypotéčních úvěrů. Co se teď na trhu děje se dozvíte v článku níže a ve videu Vám doporučí náš hypotéční specialista, která dělá jedny s největších objemů hypotéčních úvěrů na Jižní Moravě, jak se teď nejlépe zachovat, pokud se chystáte do budoucna financovat nákup nemovitosti hypotéčním úvěrem a také se dozvíte co je to tzn. pohotovostní úvěr.
Zvýšení úrokových sazeb a jejich vliv na hypoteční trh
Před pár týdny Česká národní banka zvýšila úrokové sazby nejvíce od roku 1997. Základní úroková sazba narostla o 0,75 procentního bodu na 1,5 %. Stojí za tím zejména rostoucí inflace.
Během října většina bank zvedla své sazby o zhruba půl procentního bodu a v blízké budoucnosti můžeme očekávat další zvýšení sazeb. Do konce roku se mohou úrokové sazby vyšplhat až na 4 %.
Jak se zvýšení základní úrokové sazby může podepsat na cenách hypoték?
Nepředpokládá se, že zvýšení základní úrokové sazby ovlivní ceny nemovitostí, jelikož nemovitostí je nedostatek a koupěschopnost je velká. Pravděpodobně se ale sníží počet potencionálních zájemců, vyfiltrují se jen ti koupěschopní. Prudké navýšení sazeb například postupně odrazuje klienti od pořízení nemovitosti pro děti nebo jako řešení důchodu. Největší vliv to má na nižší a střední třídu.
Zvýšení úrokových sazeb pravděpodobně způsobí určité ochlazení hypotečního trhu, který od začátku pandemie zaznamenal rekordní výsledky. Tempo růstu úvěrů by se mělo zpomalit. Generace pracujících s rodinami je hodně proúvěrovaná a lidí, kteří dosáhnou na hypotéku je míň a míň. Pokud ale výrazně klesne trend uzavíraných úvěrů, banky budou muset rozvolnit podmínky získání hypotéky.
Nejrychleji stouply sazby u kratších fixací na méně než pět let. Ve výhodě jsou klienti, kteří si zvolili delší fixace.
Hypotéky se budou zdražovat i nadále a je možné, že mnohem dramatičtěji, než se odhadovalo. Pokud se situace na trhu zásadně nezmění, je možné, že budou sazby hypotečních úvěrů ke konci roku mezi 3,79 a 4,29 % u hypotéky na 80 % hodnoty nemovitosti a přes 4,29 % u úvěru na 90 %. Očekává se také „výprodej“ úrokových sazeb pod 3 % a zvýšení koncových úrokových sazeb hypotečních úvěrů až na 3,5 %. Odborníci doporučují zafixovat si úrok pohotovostním úvěrem.
Výhodnější podmínky můžou očekávat klienti, kteří shání financování pro nemovitost splňující parametry udržitelnosti, například pasivního domu vytápěného solárními panely. Tyto výhodnější podmínky ale zatím poskytují spíše banky, které jsou součástí nadnárodních skupin.
Budou mít vyšší úrokové sazby vliv na výši nájmů, nebo cen nemovitostí?
Majitelé nemovitostí pořízených na hypotéku, které do konce splatnosti čeká refixace, můžou pocítit navýšení úrokové sazby tedy splátek, a to se může odrazit ve vyšších nájmech. Například zvýšení úrokové sazby z 2,5% na 3,5 % znamená u průměrné hypotéky ve výši 3,3 milionu korun na 25 let nárůst měsíční splátky bezmála o dvě tisícovky. Zvýšení nájmů můžeme očekávat v horizontu 3-5 let, kdy budou končit fixace na hypotéky uzavřené v době zvýšené cenové hladiny nemovitostí.
Ubytek na počtu vyřizovaných úvěrů bude znát hlavně u lidí, kteří si berou úvěr na investici. např. koupíme byt pro syna a zatím ho budeme pronajímat. Tato skupina investorů, bude ale stále více využívat vlastních zdrojů, tedy hotovosti. Za tyto peníze nebude platit žádné úroky a budou mít tím pádem i vyšší výnos na nájemném, než byt darují dětem. Proto by dopad na samotnou poptávku po nemovitostech by neměl být moc velký.
V případě zájmu o více informací k tomuto tématu volejte, nebo piště na +420775674544 a lukas.peterek@century21.cz, nebo prostě jen vyplňte formulář a já Vás budu kontaktovat.