Mnoho z nás si láme hlavu s tím, jak se připravit na zimu a jak co nejvíce ušetřit za energie, které teď tak zdražily. Přináším Vám pár tipů…
Kontrola plynových kotlů není sice povinná, ale je dobré si ji nechat byste si měli nechat odborně 1x ročně provést. Pravidelné kontroly snižují riziko případných poruch, které mohou nastat v tu nejméně vhodnou dobu. Kontroly si objednávejte raději ještě mimo topnou sezónu, kdy servisní technici ještě nejsou tak zaneprázdněni.
Ale pozor, vlastníte – li kotel na tuhá paliva, pak je pro Vás pravidelná kontrola povinná a to každé 3 roky. Vše zdražuje, a to bohužel i palivové dříví. Topení tuhými palivy je ale stále levnější.
U radiátorů je dobré hlavně vizuálně zkontrolovat, zda nejsou někde rezavé nebo netečou. Klíčovým místem je přitom hlavně napojení teplovodního potrubí na těleso radiátoru a také ventil. Pokud máte termostatické ventily, protočte je a nechte je zatím naplno otevřené. V topné sezóně si také dejte pozor na to, aby topení nebylo ničím zakryté, tzn. nábytkem, záclonami… Pokud máte možnost, vložte si za radiátory tzn. odrazné fólie. Fólie odráží teplo do místnosti, a tak ji i rychleji vytopí.
Tyto kontroly lidé často podceňují. Kontroly jsou důležité nejen u kotlů na tuhá paliva ale i u plynových kotlů. Komíny se mohou mimo topnou sezónu ucpat a v zimě pak můžou způsobit nemalé problémy. Stejně jako u revize kotlů, objednávejte si kominíka s předstihem, tzn. ještě před zahájením topné sezóny.
Špatně utěsněnými okny a dveřmi uniká zhruba 30 – 40 % tepla, což rozhodně není málo. Máte-li stará okna, je nejvyšší čas je vyměnit. Někdy tohle ale nedovolí rodinný rozpočet. Pak je ještě možnost využít tzv. izolační fólii, která dokáže snížit únik tepla přes sklo až o 1/3.
Kromě kontroly skla, zkontrolujte i rám oken, zda není někde porušený či nechybí těsnění.
A jaké jsou ideální teploty v domácnosti?
Ideální teplota by měla být mezi 18-20°C. Každá místnost by měla mít jinou teplotu:
Obývací pokoj: 20–21 °C
Ložnice: 16–18 °C
Kuchyně: 18 °C
Chodba, schodiště: 10–15 °C
Koupelna: 24 °C
Teplotu je vhodné snižovat i v době, kdy nejste doma. Máte-li moderní topení, můžete si nastavit teplotu na dálku a domů přijít už pěkně do tepla. Topení ale nevypínejte úplně, vychladly by stěny a pak by trvalo mnohem déle a stálo mnohem více peněz, nemovitost vytopit. Nikdo Vám samozřejmě nemůže nařizovat na kolik stupňů si máte doma zatopit, ale je vhodné už kvůli zdravému organismu doma nepřetápět. Pokud si tělo zvykne na vyšší teploty, hůře se pak adaptuje na chlad a člověk bývá častěji nemocný. Nehledě na to, že Vás topení na vyšší teploty stojí i více peněz.
Další věcí, kde se dá uspořit je voda. Např. průměrný Pražan spotřebuje 114 litrů vody denně. Přičemž nejvíce vody pojme sprchování a osobní hygiena a to zhruba 42 litrů, na druhém místě je WC s průměrnou spotřebou 26 litrů, praní a úklid zhruba 18 litrů.
Jak tedy šetřit vodu?
Zdroj: www.eon.cz